Monday's Area Scores - February 24 - WGEM.com: Quincy News, Weather, Sports, and Radio

Monday's Area Scores - February 24

Posted:

**High School Basketball, Girls**

(IHSA)
*Class 3A Normal U-High Sectional Semifinals*
2) QND: 54
10) Normal U-High: 30
Mary Beth Hugenberg/Kristen Gengenbacher: 15 pts each
Lady Raiders: (27-3), vs. Rochester - Sectional Championship (Thursday, 7 p.m.)

(MSHSAA)
*Class 3 District 7 Quarterfinals*
Monroe City: 28
3) Palmyra: 64

Mark Twain: 47
Macon: 48
- Palmyra vs. Macon, District Semifinals (Wednesday, 6 p.m.)

Clark County: 26
Bowling Green: 36

Highland: 48
Brookfield: 77
- Bowling Green vs. Brookfield, District Semifinals (Wednesday, 7:30 p.m.)

*Class 2 District 6 Quarterfinals*
Westran: 24
Knox County: 50
Sarah Dooley: 17 pts
- Knox County vs. Scotland County/Schuyler County winner, District Semifinals (Thursday, 7 p.m.)

*Class 2 District 5 Quarterfinals*
Silex: 40
South Shelby: 50

Van-Far: 33
Canton: 37
Brittney Berhorst: 16 pts
- South Shelby vs. Canton, District Semifinals (Wednesday, 7:30 p.m.)

Louisiana: 62
Paris: 45

Wellsville: 28
Clopton: 64
- Louisiana vs. Clopton, District Semifinals (Wednesday, 6 p.m.)

*Regular season*
Hannibal: 26
Mexico: 58


**College Basketball, Women's**

John Wood: 72
Lewis & Clark: 60
Shea O'Brien: 20 pts


**High School Basketball, Boys**

(IHSAA)
*Class 3A District Semifinals*
Fairfield: 57
9) Fort Madison: 64
Miles Wentzien: 25 pts

Mt. Pleasant: 49
Keokuk: 57
Jonny Dahl: 15 pts
Drake Reiter: 10 pts
- Fort Madison vs. Keokuk, District Championship (Thursday, 7 p.m. at Burlington)

(IHSA)
*Class 2A Rushville Regional Quarterfinals*
Rushville/Industry: 29
Pittsfield: 44
Korbyn Personett: 14 pts
Austin Jones: 13 pts
- Pittsfield vs. Beardstown, Regional Semifinals (Wednesday, 6 p.m.)

*Class 2A Macomb Regional Quarterfinals*
Biggsville WC: 45
Knoxville: 68
- Knoxville at Macomb, Regional Semifinals (Wednesday, 7 p.m.)

*Class 1A Winchester Regional Quarterfinals*
Western: 60
Griggsville-Perry: 69
Kaleb Bradshaw: 24 pts
Izack Hively: 20 pts
- Griggsville-Perry vs. Payson, Regional Semifinals (Wednesday, 6 p.m.)

*Class 1A Mendon Regional Quarterfinals*
South Fulton: 44
Lewistown: 53
- Lewistown vs. Central, Regional Semifinals (Wednesday, 6 p.m.)

Brown County: 40
Southeastern: 51
Winston Smith: 22 pts
Carter Lewis: 15 pts
- Southeastern at Unity, Regional Semifinals (Wednesday, 8 p.m.)

*Class 1A Abingdon Regional Quarterfinals*
West Prairie: 39
Ridgewood: 48

(MHSAA)
*Class 1 District 10 Quarterfinals*
Brashear: 19
Marion County: 84

Bevier: 57
Macon County: 54
- Marion County vs. Bevier, District Semifinals (Wednesday, 6 p.m.)

Madison: 34
North Shelby: 61

Madison: 41
La Plata: 75
- North Shelby vs. La Plata, District Semifinals (Wednesday 7:30 p.m.)


**High School Bowling, Girls**

- Keokuk wins the Class 1A state championship for the second time in three years

Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - 2014 WorldNow and WGEM. All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service and Mobile Privacy Policy & Terms of Service.

Persons with disabilities who need assistance with issues relating to the content of this station's public inspection file should contact Administrative Assistant Kathy Woodworth at 217-228-6617. Questions or concerns relating to the accessibility of the FCC's online public file system should be directed to the FCC at 888-225-5322, at 888-835-5322 (TTY) or at fccinfo@fcc.gov.