Thursday's Area Scores - April 10 - WGEM.com: Quincy News, Weather, Sports, and Radio

Thursday's Area Scores - April 10

Posted:
Illini West's Alex Rhodes helped lift the Chargers past West Hancock 2-1 on Thursday afternoon. Illini West's Alex Rhodes helped lift the Chargers past West Hancock 2-1 on Thursday afternoon.
**High School Baseball**

West Hancock: 1
Illini West: 2
Final/9 Innings
Nolan Ard: Walk-off squeeze bunt

West Central: 2
Griggsville-Perry: 3
Mitch Main: WP
Tornadoes: (7-3)

Athens: 2
Beardstown: 10
David McWilliams: 2-4, 3 RBI's

Unity: 1
Canton: 11
Logan Brown: 3-4, 3 RBI's

Mark Twain: 1
Palmyra: 8
Josh Hultz: WP, 8 K's

Clark County: 8
Highland: 10
Cody Martin: go-ahead 2-run single in the 6th inning

Centralia: 19
South Shelby: 1
Final/5 Innings

Monroe City: 6
North Shelby: 3

Madison: 6
Marion County: 7
Logan Krigbaum: 3-5, Walk-off 2-run HR


**High School Softball**

Central: 9
Unity: 4

Southeastern: 0
Illini West: 15
Josie Finch: HR

Pittsfield: 18
Payson: 8
Bekah Kean: HR

West Hancock: 18
Liberty: 0
Allison Dewald: CG 1-hitter
Shelby Koehler: 2-2, HR, 3 RBI's

Mercer County: 3
West Prairie: 5
Lady Cyclones: (8-4)


**College Softball**

Lewis & Clark: 2
John Wood: 4
(Game 1)
Julie Schultz: CG 1-hitter, 8 K's

Lewis & Clark: 6
John Wood: 13
(Game 2)
Valerie Schmidt: 4-5


**High School Soccer, Girls**

QHS: 0
Jefferson City: 1
Jays: scored PK in 77th minute

Fulton: 0
Hannibal: 10

Fort Madison: 0
Holy Trinity: 5
Lauren Pothitakis: 4 goals


**High School Soccer, Boys**

Holy Trinity: 2
Central Lee: 1
Ian Powers: 4 saves


**High School Golf, Boys**

1) Hannibal: 153
2) Moberly: 180
(Medalist) - Hannibal's Scott Cockrell: 37


**High School Track and Field, Boys**

(Keokuk Invitational)
*Team Results, Class A Division*
1) West Burlington/BND: 164.5
2) Fort Madison: 145
3) Illini West: 96
4) Central Lee: 64.5
5) Keokuk: 59

- NOTABLE INDIVIDUALS
Jacob Scholl (Illini West) - won 100M, 200M, and 400M dash

*Team Results, Class B Division*
1) Rushville/Industry: 158
2) Highland (Riverside): 106
3) Danville: 81
4) Scotland County: 67
5) Clark County: 58

- NOTABLE INDIVIDUALS
Manning Plater (Rushville/Industry) - won Discus and Shot Put
Lucas Howard (Rushville/Industry) - won 100M dash and Long Jump

(Ken Asbury Invitational)
*Team Results*
1) Kirksville
2) Palmyra

- NOTABLE INDIVIDUALS
Ben Althoff (Palmyra) - won 100M dash (sets personal best time)


**High School Track and Field, Girls**

- NOTABLE INDIVIDUALS
Kelsey Martin (Palmyra) - sets meet record in 100M and 200M dash
Hannah Smith (Palmyra) - second place in triple jump
Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - 2014 WorldNow and WGEM. All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service and Mobile Privacy Policy & Terms of Service.

Persons with disabilities who need assistance with issues relating to the content of this station's public inspection file should contact Administrative Assistant Kathy Woodworth at 217-228-6617. Questions or concerns relating to the accessibility of the FCC's online public file system should be directed to the FCC at 888-225-5322, at 888-835-5322 (TTY) or at fccinfo@fcc.gov.