Friday Sports Extra - May 11 - WGEM.com: Quincy News, Weather, Sports, and Radio

Friday Sports Extra - May 11

Posted:
QND wrapped up another regional championship by shutting out Williamsville. QND wrapped up another regional championship by shutting out Williamsville.

**High School Soccer, Girls**

(Class 1A Williamsville Regional Championship)
Williamsville: 0
QND: 7
Morgan Evans: 2 goals, 2 assists
Olivia Dreyer/Madison Meyer: 2 goals each 
-- QND vs. Alleman (Tuesday, 4 p.m. - QND Sectional)

(Regular Season)
Hannibal: 0
Boonville: 1

Davenport North: 2
Fort Madison: 0

Burlington: 6
Holy Trinity: 2


**High School Soccer, Boys**

Fort Madison: 1
Burlington: 8
Brody Rung: goal


**High School Track and Field**

(Class 3A Rock Island Sectional)
-- Quincy's Maggie Schutte wins sectional title in Pole Vault (also qualifies for state in Triple Jump and 100 Hurdles)

(Class 1A Beardstown Sectional)
*Area State Qualifiers*
LONG JUMP --
1) Paige Knuffman (Liberty)
2) Lauren Glick (Central)

POLE VAULT --
1) Brinnley Royer (Rushville-Industry)

HIGH JUMP --
2) Kaela Wellman (Liberty)

SHOT PUT --
1) Chandler Hayden (Pittsfield)
2) Ellie Lamb (Rushville-Industry)
3) Zoe Evans (West Central)
4) Julia Hahn (Liberty)

TRIPLE JUMP --
2) Lauren Gille (Central)

DISCUS --
1) Chandler Hayden (Pittsfield)
2) Ellie Lamb (Rushville-Industry)

3200 METERS --
2) Katelyn Robbins (Liberty)

100 METER HURDLES --
1) Kami Conry (Unity)

100 METERS -- 
1) Zakila Wiskirchen (Central)

800 METERS -- 
2) Sierra Miller (Unity)

400 METERS --
1) Sydney Bauer (Pittsfield)

300 METER HURDLES --
1) Kami Conry (Unity)
2) Lauren Glick (Central)

1600 METERS -- 
3) Katelyn Robbins (Liberty)
4) Megan Adams (Unity)

200 METERS -- 
2) Zakila Wiskirchen (Central)

RELAYS -- 
4x800: Unity (1st)
4x100: Pittsfield (1st) and Central (2nd)
4x200: Central (1st), Pittsfield (2nd), and Liberty (4th)
4x400: Pittsfield (2nd) and Unity (3rd)


**High School Baseball**

(MSHSAA)
*Class 5 District 8 Quarterfinals*
Hannibal: 7
Timberland: 6
Gabe Worthington: 3-run HR
Pirates: set single-season program record in wins 
-- Hannibal vs. Troy (Saturday, 12:30 p.m.)

*Class 3 District 8 Quarterfinals*
Monroe City: 6
Clark County: 7
(10 Innings)
Zeb Riney: scored game winning run
-- Clark County vs. Highland (Monday, 5 p.m.)

Mark Twain: 1
Macon: 14
-- Macon vs. Palmyra (Monday, 7:15 p.m.)

*Class 2 District 5 Quarterfinals*
Mercer: 1
Canton: 11

Milan: 0
Scotland County: 3
Will Fromm: WP
-- Canton vs. Scotland County (Monday 7 p.m.)

Knox County: 3
Schuyler County: 4
Rams: walk-off single in 7th
-- Schuyler County vs. Putnam County (Monday, 5 p.m.)

*Class 1 District 12 Quarterfinals*
Marion County: 3
North Shelby: 13
-- North Shelby vs. Wellsville (Monday, 6:45 p.m.)

(IHSA)
Illini West: 7
Unity: 8
(8 Innings)
Payton Hightower: 2-run HR

Brown County: 4
Rushville-Industry: 5
Drew Schmidt: RBI

Moline: 10
Macomb: 0

Southeastern: 5
West Hancock: 16
Kolton Johnson: 4 RBI's

Triopia: 12
Pittsfield: 2


**College Baseball**

(GLVC Tournament)
Missouri S&T: 9
Quincy: 11
Hawks: (37-15), vs. Bellarmine/Maryville winner (Saturday, 7:30 p.m.)


**High School Softball**

Sacred Heart-Griffin: 13
Quincy High: 9
Abbie Neally: 2 RBI's

Pleasant Plains: 4
Payson: 5

Western: 10
Pittsfield: 6
Haley Flores: 3 RBI's

Griggsville-Perry: 0
Rushville-Industry: 13
Chaddam Cruiser: CG 2-hitter (2 RBI's)

*Barrington Tournament*
Central: 2
Somonauk: 1
Kennedy Marlow: HR

Central: 0
Ottawa Marquette: 5

Powered by Frankly