Tuesday's Area Scores - May 15 - WGEM.com: Quincy News, Weather, Sports, and Radio

Tuesday's Area Scores - May 15

Posted:
Vince Billings and Clark County knocked off top seed Highland in the district semifinals. Vince Billings and Clark County knocked off top seed Highland in the district semifinals.

**High School Golf, Boys**

(Class 2 State Tournament)
1) Bishop LeBlond: 599
3) Palmyra: 696

*Top Area Individuals*
4) Laithan Sublette (Palmyra): 152
T-37) Brady Shively (Palmyra): 175
T-58) Brock Bollin (Palmyra): 184

(Class 1 State Tournament)
1) Gallatin: 696
5) Van-Far: 761

*Top Area Individuals*
T-8) Kanon Kendrick (South Shelby): 160
T-21) Remington Feldewerth (Louisiana): 175
T-21) Jayson C. Orr (Van-Far): 175


**High School Soccer**

(GIRLS)
*Class 1A QND Sectional Semifinals*
Alleman: 0
QND: 10
Morgan Evans: Hat trick, 2 assists
Madison Meyer: 18th shutout
Raiders: single-season program record 21st shutout 
-- QND vs. Bloomington CC (Friday, 6 p.m.)

*Class 3A Granite City Regional Semifinals*
Quincy High: 0
Edwardsville: 6

*Class 3 District 8 Semifinals*
Hannibal: 1
Wentzville Liberty: 2
Final/Double OT
Shelby Stine: goal

*Class 1 District 4 Championship*
Canton: 0
Principia: 10

*Regular Season*
Fort Madison: 5
Keokuk: 4

(BOYS)
Keokuk: 2
Holy Trinity: 5
Audrea Vincent/Austin Hass: goal, assist each

Fort Madison: 1
Mediapolis: 2
AJ Nolting: goal

Mount Pleasant: 2
Central Lee: 3
Blake Wyrick: 2 goals


**High School Baseball**

(MSHSAA)
*Class 3 District 8 Semifinals*
Clark County: 7
Highland: 2
Vince Billings: WP

Macon: 1
Palmyra: 2
(Suspended in 5th inning, will resume Wednesday at 4 p.m.)
Jacob Kroeger: 2-run 2B
-- Clark County vs. winner (Wednesday, 5 p.m.)

*Class 3 District 7 Semifinals*
Bowling Green: 1
Hallsville: 12

*Class 2 District 4 Semifinals*
Louisiana: 0
Van-Far: 10
Indians: vs. New Haven (Wednesday, 5 p.m.)

*Class 1 District 12 Semifinals*
North Shelby: 7
Wellsville: 5
Chas Shockley: WP
-- North Shelby vs. Silex (Wednesday, 6 p.m.)

(IHSA)
*Class 1A Mt. Sterling Regional Quarterfinals*
Western: 0
Brown County: 4
Tanner Sussenbach: 2 hits (4 IP, 7 K's)
-- Brown County vs. Central (Thursday, 4:30 p.m.)

Payson: 0
Liberty: 2
-- Liberty vs. Triopia (Wednesday, 4:30 p.m.)

*Regular Season*
Central: 9
Unity: 3
Hayden Neisen/Conner Bross: 3 RBI's each


**High School Softball**

*Class 2A Warsaw Regional Semifinals*
Bushnell-WP: 0
Illini West: 15
Hannah Wood: 2-3, 3 RBI's
-- Illini West vs. West Hancock/QND winner (Saturday, 11 a.m.)

*Class 2A Beardstown Regional Semifinals*
Rushville-Industry: 4
Beardstown: 10
-- Beardstown vs. Havana (Saturday, 11 a.m.)

*Class 1A Mendon Regional Semifinals*
Southeastern: 0
Central: 6
Mady Wear: 2 solo HR's
Jacey Nall: CG 1-hitter, 12 K's

Liberty: 1
Unity: 4
Addison Miller: 2 doubles
-- Central vs. Unity (Saturday, 11 a.m.)

*Class 1A JX Routt Regional Semifinals*
Springfield Calvary: 0
Brown County: 2
Alissa Hodge: No-hitter, 10 K's
-- Brown County vs. Payson/JX Routt winner (Saturday, 11 a.m.)

*Class 1A Carrollton Regional Semifinals*
Griggsville-Perry: 1
Carrollton: 0
(Suspended in 1st inning, will resume Thursday at 5 p.m.)

Powered by Frankly