Wednesday's Area Scores - May 16 - WGEM.com: Quincy News, Weather, Sports, and Radio

Wednesday's Area Scores - May 16

Posted:
Illini West's Connor Artman dominated the Rushville sectional winning titles in four events. Illini West's Connor Artman dominated the Rushville sectional winning titles in four events.

**High School Track and Field**

(IHSA)
*Class 1 Rushville Sectional*
-- Top Individuals
Connor Artman (Illini West): sectional champ in Long Jump/Triple Jump/110 Hurdles/300 Hurdles
Charly Tschibuabua (Rushville-Industry): sectional champ in 200 and 400, second in 100
Andy Bird (West Hancock): sectional champ in Shot Put, second in Discus
Jacob Bryan (Illini West): sectional champ in 800, second in 400
Basile Buckner (Rushville-Industry): sectional champ in 100, second in 200
Eli Ten Eyck (Pittsfield): sectional champ in 1600
Andrew Phillips (Rushville-Industry): sectional champ in Pole Vault

-- Other Area State Qualifiers
Seth Rochelle (Liberty): 100 and 200
Trentin Rooney (West Hancock): 100 and 200
Austin Young (West Central): High Jump
Ty Jackson (Illini West): Discus
Colton Sargent (Illini West): 100
Wes Davis (Pittsfield): 100
Levi Hecox (Central): 200
Harley Street (Rushville-Industry): 800
Dalton Ellingboe (West Hancock): 3200

-- Relay Team, State Qualifiers
Liberty: sectional champ in 4x100 and 4x200
Rushville-Industry: 4x100
Central: 4x200
Pittsfield: 4x400
Unity: 4x800


**High School Baseball**

(IHSA)
*Class 2A Beardstown Regional Semifinals*
Pittsfield: 1
QND: 12
Malachi Lentz: 4 RBI's (3-run HR)
Nick Wellman: CG 2-hitter
Raiders: (27-2)

Beardstown: 1
Auburn: 7
-- QND vs. Auburn (Saturday, 11 a.m.)

*Class 2A Carthage Regional Semifinals*
West Hancock: 4
Monmouth-Roseville: 6
Korey VanFleet: 2 RBI's
-- Mon-Rose vs. Illini West/Knoxville winner (Saturday, 10 a.m.)

*Class 1A Mt. Sterling Regional Semifinals*
Liberty: 13
Triopia: 8
Kutter Thompson: 5 RBI's
-- Liberty vs. Brown County/Central winner (Saturday, 2 p.m.)

(MSHSAA)
*Class 3 District 8 Championship*
Clark County: 3
Palmyra: 0
Chandler Bevans: CG 7-hitter
-- Clark County vs. Hallsville (Monday, TBD)

*Class 2 District 5 Championship*
Canton: 13
Putnam County: 4
-- Canton at Sturgeon (Monday, TBD)

*Class 2 District 4 Championship*
Van-Far: 14
New Haven: 0
-- Van-Far vs. Valle Catholic (Monday, TBD)

*Class 1 District 12 Championship*
North Shelby: 0
Silex: 10


**High School Softball**

(IHSA)
*Class 2A Warsaw Regional Semifinals)
West Hancock: 14
QND: 4
Reagan Eaves: 4 RBI's
-- West Hancock vs. Illini West (Saturday, 11 a.m.)

*Class 1A JX Routt Regional Semifinals*
JX Routt: 5
Payson: 4
(8 Innings)
Lauryn Hinthorne: 2-3, RBI
-- Brown County vs. Routt (Saturday, 11 a.m.)

*Class 1A Greenfield Regional Semifinals*
Western: 1
West Central: 3
-- West Central vs. Calhoun (Saturday, 11 a.m.)

Powered by Frankly